Za kilka dni twój chłopak ma urodziny, a ty nie wiesz, co mu podarować? Zastanów się nad dobrą książką. Na pewno wiesz, co lubi twój chłopak. Jeśli lubi czytać, podaruj mu lekturę, której przeczytanie zajmie mu trochę czasu i do której będzie chętnie wracał. Do takich pozycji należą książki historyczne. Nawet jeśli twój chłopak do tej pory nie pasjonował się historią, możesz spróbować go nią zarazić.

Współcześni historycy potrafią bardzo ciekawie opisywać nawet najbardziej odległe i najtrudniejsze dzieje. Do takich należy Norman Davies, który co prawda jest Brytyjczykiem, ale zakochanym w Polsce. Dlatego w jego książkach widać pasję, Davies potrafi dotrzeć do swoich czytelników przystępnym językiem. Korzysta z dostępnych mu wspomnień świadków, którzy jeszcze żyją. To bardzo ubarwia jego opowiadanie o historii i sprawia, że czytający łatwiej może wczuć się w opisywany klimat. Nie bez powodu zrobił międzynarodową karierę, jest cytowany w szanowanych periodykach, zapraszany jako ekspert do dyskusji o historii Polski.

Historyk dzieli się z czytelnikami świetnie opracowanymi, czytelnie przygotowanymi mapami. To ułatwia zorientowanie się w obowiązujących w opisywanym czasie granicach Europy.
Książki Normana Daviesa mają jeszcze jedną niebagatelną zaletę: są pięknie wydane. Zwykle dostępne są dwie wersje: w sztywnych okładkach i w miękkich. Którą z nich wybierzesz – to zależy wyłącznie od twojej decyzji i zasobności twojego portfela. Jedno jest pewne: tańsze egzemplarze nie ustępują jakością tym droższym.

Jeśli wybierzesz taki właśnie pomysł na prezent, pamiętaj, że opasły tom będzie okazale prezentował się na półce. I zawsze, kiedy twój chłopak spojrzy na w jego stronę, będzie myślał o tobie.